Minden szervezet evolúciós nyomás alatt áll. Az evolúció az egyes fajokat különböző kihívások elé állította, és aki átment a rostán, az nem csak megmaradt, hanem tovább is fejlődött. Aki „könnyűnek találtatott”, az eltűnt a süllyesztőben.
Ugyan így van ez a szervezetekkel, a vállalkozásokkal is. Ez a jelenlegi krízishelyzet is egy ilyen „evolúciós nyomás”, pont, mint a dinoszauruszok meteoritja, vagy az ember okozta nyomás a mamutokon.
Mit is ért el most ez a járvány?
- A HR-esek, vállalkozási szakértők évek óta mantrázták a rugalmasabb munkavégzési módszerek bevezetését, mint pl. a home office. Aki nem lépett időben, az most akár végkép le is maradhat, ha nem figyelt.
- A vezetési módszerekben is talán kívánatos változások történnek: a controlfreak mikromenedzserekre mostanában rossz idők járnak, (home office-ban az nem nagyon működik) talán ez a válság végkép kirostálja őket, és az általuk okozott szervezeti károk talán nem ismétlődnek meg majd a válság utáni környezetben.
- Ugyanígy járt az ország oktatási és egészségügyi rendszere is pl. a digitális oktatási rendszerekkel, vagy az egészségügy felkészültségével.
- Egy ilyen helyzet előhozhatja a belső problémákat: ha egy szervezetet „rossz pillanatban” kap el a válság, ha egyébként is céltalanul, gyenge színvonalú menedzsmenttel működött, ha beszállítói vagy értékesítési láncai nem voltak elég erősek, ha pénzhiánnyal küszködött, ha vezetői nem képeztek kellő tartalékokat, amikor még ment a szekér, akkor az a cég nem biztos, hogy a válság után is kinyit majd. A válságot csak a tartalékoló, takarékos, innovatív cégek élik túl, és talán a dinoszauruszok korának végképp leáldozott.
És milyen egyéb lehetőséget rejt ez a válság? A rendezett növekedés lehetőségét.
Ez pl. egy cég. Akár az Öné.
Olyan, mint egy amőba. Organikusan fejlődött, kissé szabálytalan alakú. Vannak fő- és mellék tevékenységek, de alapvetően kaotikus.
A válság végére ez a cég valószínűleg összemegy, néhány ága talán magától le is szárad. Ha nem teszünk vele semmit, akkor a válság utáni növekedésben egy kaotikus szervezet fog tovább nőni, és a válságban összement káosz a válság után csak nagyobb lesz.
A válság lehetőséget nyújt arra, hogy felismerjük: mi az igazán fontos. Mi hozza, és mi viszi a pénzt. Mi az, amit jól csináltunk, és mi az, amit rosszul.
Ha mindezt felismertük, akkor most van itt a lehetőség, hogy levágjuk azt, ami nem fontos, hogy megerősödhessen az, amire tényleg szükségünk van.
És a szükségtelen részek eldobása után, a válságból nagyobb fejlődési potenciállal kerüljünk ki, még ha kissé össze is mentünk.
A válság után új vezetési módszerekkel, átgondoltabb struktúrával, és jónéhány friss tapasztalattal gazdagodva vághatunk neki az új növekedési ciklusnak.